WAG DOM

Projektujemy dla ciebie

Typy obróbki metalu – utwardzanie

Każdy materiał, w tym także metale oraz wyroby stalowe bez najmniejszego kłopotu można poddać rozmaitym rodzajom obróbki. Są w stanie to być odmiany mechaniczne, cieplne, chemiczne oraz wiele innych. Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej raz w życiu dokonywała pewnych prac przy produktach metalowych, każda z nich jest swego typu obróbką.

Wśród mechanicznych, najbardziej wziętym jest oczywiście skrawanie, inaczej cięcie pozwalające uzyskać materiał o określonych oraz niezbędnych nam wymiarach. Do tego dochodzi także szlifowanie, wiercenie, gięcie, frezowanie, wytaczanie i dużo innych. Pod względem chemicznym w największym stopniu ogólną formą jest hartowanie pozwalające zdobyć jeszcze poprawniejsze właściwości i wytrzymałość na dużo elementów zewnętrznych oraz działanie przeróżnych sił fizycznych. Do obróbki należy zaliczyć też zagruntowanie oraz malowanie, przynoszące wytrzymałość na korozję i zabezpieczające przed najgorszym dopuszczalnym faktem, inaczej rdzą.

Każdy proces bez względu czy mechaniczny, fizyczny, chemiczny bądź inny określany jest mianem obróbki stali, albowiem dzięki temu zmienia ona swój kształt, parametry i ogólny wygląd zewnętrzny – więcej na Energoel. Najważniejszym procesem syntetycznym występującym podczas obróbki stai jest naturalnie hartowanie. Ma prawo dotyczyć ono nie tylko tego typu materiału, ponieważ niesłychanie nieraz słyszymy również o hartowanym szkle czy też innych wyrobach.

Wykonuje się go przede wszystkim przez wzgląd na pozyskiwanie materiałów o jak najwyższej odporności na działanie wszelkich czynników fizycznych, takich jak siły dynamiczne i statyczne i mechanicznych. Po ukończeniu tego etapu obróbki, żadne siły nie są w stanie zniszczyć w całości danego materiału, a w szczególności stali. Istnieje parę metod stosowania tego rodzaju procesu, a są to zazwyczaj: powszechne, stopniowe, izotermiczne, powierzchniowe (płomieniowe, indukcyjne, kąpielowe, ślepe, laserowe, kontaktowe, elektrolityczne, impulsowe).

Ogólna norma hartowania polega na wykonywaniu dwóch następujących niedługo po sobie czynności. Główną jest wymagane rozgrzanie stali do temperatury wynoszącej powyżej 700 stopni oraz utrzymywanie jej przez wyznaczoną długość czasu. Po takim wygrzaniu musi nastąpić jak najszybsze schłodzenie, aby nie powstały niepotrzebne tlenki mogące odmienić właściwości materiału.br>