WAG DOM

Projektujemy dla ciebie

Kto ma prawo studiować na wydziale budowlanym?

Kilkanaście lat temu wydawało się, iż branża budowlana będzie jedną z gałęzi krajowego przemysłu, która będzie się najprędzej rozwijać. Na początku tak było. Budowano mnóstwo oraz szybko, powstawały całe osiedla bloków mieszkalnych, społeczeństwo potrzebowało oraz nadal pożąda mieszkań. Plany konstruowania autostrad, dróg były wielce obiecujące.

Tysiące budowlańców zdołało z optymizmem obserwować w przyszłość. Aczkolwiek, w ostatnim czasie słyszymy niezmiernie niepokojące wiadomości z rynku budowlanego – wiele wiodących firm budowlanych ma wielkie problemy, niektóre z nich już upadły. Pracownicy korporacji zostają zwalniani, budownictwo mieszkaniowe znacznie zwolniło, bo ludzie nie mają pieniędzy na zakup mieszkań.

Budowa autostrad jeszcze raz się oddaliła w czasie, a zachwycające stadiony piłkarskie wybudowane z gigantycznym rozmachem oraz za ogromne pieniądze nadają się po roku od ich otwarcia, do remontu – geosynthetics. Jakim sposobem to się stało, że kura znosząca złote jajka przestała je znosić?

Główni wykonawcy, z rozmaitych powodów spowalniali terminy, cedując większość prac na podwykonawców. Bo w związku z sytuacją, transze na pojedyncze etapy uruchamiane były też z opóźnieniem, podwykonawcy nie otrzymywali zapłaty, co dla wielu mniejszych korporacji było wyrokiem. Kto zawinił? Z trudem jednoznacznie wyznaczyć winnego, z pewnością jednak nie wszystko jesteśmy w stanie zrzucić na kryzys. Niewłaściwe zarządzanie sektorem budownictwa jest bodajże tym, co spowodowało rewelacyjny upadek budownictwa.