WAG DOM

Projektujemy dla ciebie

Dom bez nowoczesnych rozwiązań, czy pasywny?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na całym globie zauważamy ten sam proces – płynnego wzrostu wszystkich godnie nośników energii, jak sugerują specjaliści z dziedziny energetyki – ten proces jest nieodwracalny. Tak w następstwie tego planując budowę własnego domu, warto jest już na wstępnym etapie zastanowić się nad tym, jakie rozstrzygnięcia warto będzie zastosować, by w trakcie kolejnych lat użytkowania mieszkania wydatki ponoszone na przykład na jego ogrzanie były jak najmniejsze.

Już przeglądając projekty domów powinniśmy mieć na uwadze termoenergetyczność danego domu, choć możliwe jest również przeznaczenie szeregu rozwiązań, powodujących pokaźniejsze oszczędności energii cieplnej danego domu, już na etapie jego budowy.

W ostatnich latach coraz to więcej się mówi do tak oznaczanych domach pasywnych, czyli takich, które są prawie samowystarczalne w dziedzinie ogrzewania, posiadają zastosowane techniki, jakie z jednej kwestii maksymalnie zabezpieczają przed wyciekiem ciepła z wnętrza mieszkania, a z drugiej witryny powodują, że naturalnie pozyskiwana energia służy do ogrzewania wnętrza mieszkania. Budowa domu pasywnego to na pewno nieco pokaźniejsze wydatki, mogące zwiększyć koszt kompletny inwestycji nawet do 25 procent, jednak – jak przekonują profesjonaliści – taka inwestycja w perspektywie kilkudziesięciu lat oraz przy cały czas rosnących kosztach energii cieplnej na pewno opłaci się.

Bez względu na ty, niebezużyteczne mogą być rozmaite szczegóły, jak Drabiny aluminiowe oferta. Podstawową sprawą przy budowie domu pasywnego jest należyta izolacja nie tylko ścian zewnętrznych, ale także fundamentów oraz poddasza. Jeżeli zastosowany jest do ocieplenia styropian, jego warstwa ma być nie mniejsza aniżeli 20 centymetrów.

W takim domu niesłychanie istotne jest usytuowanie poszczególnych pomieszczeń – te wymagające utrzymania jak najwyższej temperatury powinny być na najbardziej nasłonecznionej odsłonie, powinny być tam wstawione okna o maksymalnie kolosalnej przestrzeni i posiadające rewelacyjne właściwości termoizolacyjne, a równolegle wyśmienicie przepuszczające energie słoneczną do wnętrza domu. Okna muszą być wstawione jak najbliżej peryferyjnej krawędzi murów, co zagwarantuje pokaźniejsze nasłonecznienie oraz mniejsze mostki termiczne.